Film

Funkcjonalność studiów filmowych w Nollywood

By 13 lipca 2020No Comments

Hollywood ma wiele dużych studiów z nowoczesnymi udogodnieniami, takimi jak Sony Pictures Entertainment, Paramount Pictures, Universal Studios, 20th Century Fox, Warner Bros i Walt Disney. Filmy można nagrywać w studiach lub na miejscu (zewnętrzne lub wewnętrzne). Reżyserzy z Hollywood i Bollywood mogą zdecydować się na kręcenie filmów przy użyciu jednej z alternatyw. Niestety, tak naprawdę nie można tego powiedzieć o ich odpowiedniku Nollywood. Chociaż jest to drugi co do wielkości producent filmowy na świecie, niedorzecznie jest zauważyć, że dzisiejsze kręcenie odbywa się głównie na miejscu.

Filmowanie na miejscu odbywa się w prawdziwym otoczeniu, w którym nie ma sprzętu studyjnego i akcesoriów, nie ma konstrukcji scenicznych. Obejmują one wykorzystanie domów ludzi na obszarach miejskich i wiejskich, restauracje, akcesoria / sklepy odzieżowe, ulice i plaże. Filmowanie na miejscu, zwłaszcza na zewnątrz, nie jest wolne od naturalnych / sztucznych wyzwań, takich jak zła / zła pogoda, hałas z pojazdów, przejeżdżających samolotów, przestępców korporacyjnych (ingerencja Area Boys), niespotykany ruch uliczny i potrzeba uzyskania wymaganej zgody odbierać filmy od lokalnych mieszkańców i władz lokalnych, niechciane publiczne oglądanie, które tylko stoi i ogląda sceny, i oczywiście koszty transportu za transport całego sprzętu, załogi i personelu produkcyjnego. Tych anomalii można łatwo zapobiec, jeśli film zostanie nakręcony w funkcjonalnym standardowym studiu. Być może uchwycenie naprawdę wspaniałych miejsc w całości, bez żadnego sztucznego wpływu i bez kosztów budowania różnych scen, wciąż zachęca filmowców do filmowania na miejscu.

W studiu filmowiec może kontrolować anomalie filmowania na miejscu, jak opisano powyżej, nagrywać je wygodnie pod wodą i, dzięki kluczowaniu kolorem, włączyć ustawienia, które byłyby niemożliwe do wykrycia. Obecnie w Nigerii działają dwa studia (utworzone zgodnie z międzynarodowymi standardami), studio Tinapa (Calabar) i studio filmowe Nigerii Jos. Niewiele można usłyszeć o produkcjach z ich stajni. Nie jest jednak jasne, jaki problem może uniemożliwić większości reżyserów / filmowców korzystanie ze sprzętu studyjnego.

Ije (Podróż), epicki film Chineze Anyaene, który został częściowo nakręcony w (Nigeria i Los Angeles), wykorzystał wyposażenie nigeryjskiej firmy filmowej Jos do nakręcenia niektórych scen w Nigerii. Po tym, jak Studio Tinapa zostało zlecone wiele lat temu, aby dać filmowcom i reżyserom możliwość wyprodukowania najwyższej klasy filmów dokumentalnych, filmów i teledysków, pozostało to niesprawne. Mówi się, że Hi Media Ltd, spółka dominująca Hi TV, zawarła partnerstwo publiczno-prywatne z rządem stanu Cross River. Hi Media jest właścicielem 51% studia. Studio Tinapa zostanie przekształcone w rajskie studio. Czy ma się nadzieję, że przy takim rozwoju reżyserzy / filmowcy mogliby wygodnie kręcić w studio?

Być może wyzwaniem, przed którym staną, będzie aspekt finansowy tego, czy poniosą wysokie opłaty, które oczywiście zostaną naliczone za korzystanie ze studiów. Można mieć tylko nadzieję, że z czasem powstaną bardziej funkcjonalne studia, które chcą oferować swoim klientom doskonałą obsługę. W końcu nie ma nic lepszego niż dobra, zdrowa konkurencja, która bez wyjątku podniesie jakość produkcji w Nollywood!

Tak długo … auggiepo@yahoo.com